Jste zde

Fórum Věda žije! z.s. podporuje vědeckou výzvu proti strachu a lhostejnosti

21. 8. 2015

 

Praha, 21. 8. 2015 - Vědci a vědkyně sdruženi ve spolku Fórum Věda žije! vítají iniciativu kolegů a kolegyň, která vyústila v petici nazvanou „Vědci proti strachu a lhostejnosti” (http://www.vyzvavedcu.cz). Tuto petici během krátké doby podpořila řada významných osobností české vědy a velké množství členů vědecké komunity i laické veřejnosti.

 

Podporujeme tuto výzvu jako apel na kritickou práci s informačními zdroji a jejich pečlivé ověřování. Jsme přesvědčeni, že skeptický přístup ke zdrojům je zásadní nejen pro vědeckou práci, ale že je také základním předpokladem pro jakoukoliv racionální diskusi, bez které zas není možno nalézt řešení problémů.

 

Bohužel, v současné době, v případě diskusí o uprchlících tuto racionalitu v české společnosti postrádáme. V médiích se objevují nepřesné, či přímo smyšlené zprávy podněcující hysterii. Mediální prostor často okupují extrémisté, jejichž názory by za normálních okolností stály na okraji veřejné debaty. Naproti tomu fundovaných analýz problémů či odborných diskusí o imigrantech je nedostatek. Situaci zneužívají populističtí politici ve snaze o své zviditelnění.

 

Nehodláme podceňovat situaci s uprchlíky, která je dnes složitá v celé Evropě. Imigrační vlna nese problémy, jejichž řešení jistě nebude jednoduché. Jsme však přesvědčeni, že publikování nepravd a šíření hysterie problémy jen zhorší a jejich řešení ztíží.

 

Chtěli bychom tedy vyzvat občany ČR, aby při zprávách o imigrantech nepropadali hysterii a aby se snažili o střízlivé hodnocení ověřených faktů. Vyzýváme média, aby poskytla více prostoru skutečným odborníkům, vyvarovala se šíření neověřených zpráv a více kriticky zacházela s informačními zdroji. Zároveň vyzýváme politiky, ale i veřejně činné osoby, aby s iniciativou větší než doposud hledali adekvátní řešení výše uvedených problémů.

 

 

Styl a úroveň veřejné debaty na téma imigrace poškozuje českou společnost daleko více, než jevy s imigrací spojené” říká Michael Komm, předseda spolku Fórum Věda žije!

 

 

PřílohaVelikost
PDF icon TZ_vyzva_final.pdf78.52 KB