Jste zde

Petici za odvolání předsednictva Grantové agentury ČR podpořily stovky výzkumných pracovníků

22. 4. 2014
Související kauza: 
GA ČR - centra excelence

Praha, 22. 4. 2014 - Kritika vedení GA ČR, která se v nedávné době ozývala napříč akademickou obcí, bohužel nenalezla odpovídající odezvu u Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která má na starosti vědní politiku v České republice. Proto Fórum Věda žije! připravilo petici vyzývající RVVI a vládu ČR k odvolání předsednictva GA ČR. Během prvního týdne petici podpořily stovky signatářů z mnoha vědních oborů pracujících na různých pozicích – od doktorandů až po univerzitní profesory.

 

 

Na adresu jednání předsednictva Grantové agentury České republiky se v poslední době snesla celá řada kritických hlasů. Předmětem kritiky byl především netransparentní zásah předsednictva do soutěže center excelence, díky němuž byly k financování vybrány jiné projekty, než které doporučila příslušná oborová komise. Dalším problematickým krokem bylo zavedení nového pravidla pro opakované podávání grantových žádostí. Toto pravidlo sklidilo takovou kritiku, že jej musela vědecká rada agentury narychlo rušit, resp. zavést ho pouze v pilotním režimu. Kritice neunikla ani pravidla nově zavedených juniorských grantů, která jsou podle některých vědců šitá na míru jen určitým vědním oborům. Dlouhodobě je jako problematická vnímána komunikace předsednictva Grantové agentury s vědeckou veřejností.

 

 

Grantová agentura může plnit svoji roli, jen pokud bude mít důvěru vědecké veřejnosti v její nestranné a efektivní rozhodování. Současné předsednictvo svými kroky ale tuto důvěru závažně narušuje. Proto si myslím, že by mělo dojít k personální obměně,“ říká Michael Komm, předseda spolku Fórum Věda žije!

 

Tento týden bude pokračovat sběr podpisů a poté seznam signatářů předáme předsedovi RVVI Pavlu Bělobrádkovi,“ dodává místopředsedkyně Fóra Věda žije! Michaela Vojtková.

 

Adresa petice: http://www.vedazije.cz/petice2014

 

PřílohaVelikost
PDF icon TZ_petice_finalZK.pdf80.56 KB