Jste zde

Otevřený dopis premiérovi v demisi Andrejovi Babišovi od vědců a vědkyň Fóra Věda žije!

17. 4. 2018

Otevřený dopis premiérovi v demisi Andrejovi Babišovi od vědců a vědkyň Fóra Věda žije!

 

Praha, 17. 4. 2018 – Vědci a vědkyně sdružení ve spolku Fórum Věda žije! (FVŽ!) zaslali premiérovi v demisi Andrejovi Babišovi otevřený dopis, ve kterém jej odrazují od záměru krátit schválený rozpočet na vědu a vysoké školství o více jak 850 milionů korun v souvislosti s chystaným zavedením slev ve vlacích a autobusech pro studenty a seniory. Jednalo by se tak o další snížení rozpočtu na dlouhodobě podfinancované kapitoly, potýkající se s vnitřním dluhem. Zástupci FVŽ! také považují za závažný problém fakt, že k těmto škrtům došlo bez jakékoli předchozí komunikace se zástupci akademické a vědecké obce. Takový přístup k vědní politice by zcela jistě vedl k zásadní kritice a protestům ze strany akademické a výzkumné komunity.

 

„V situaci, kdy je rezort ministerstva školství výrazně podfinancovaný a kdy se české výzkumné instituce musejí vypořádat s blížícím se výpadkem financování z evropských zdrojů, považujeme jakékoli další krácení rozpočtu za krok zcela špatným směrem. V kapitolách Akademie věd, Grantové agentury ČR, Technologické agentury ČR a MŠMT jde dohromady o škrty ve výši přes 850 miliónů korun. Na problematiku nedostatečného financování těchto kapitol akademická obec upozorňovala při schvalování státního rozpočtu v loňském roce, který je již tak považovaný za velice kompromisní,“ říká předseda FVŽ! Lukáš Dvořáček.

 

Za závažný problém považujeme také fakt, že k těmto škrtům došlo bez jakékoliv konzultace v Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Doufáme, že toto není předzvěst nového způsobu formování vědních politik a rozdělování finančních prostředků na výzkum, vývoj a inovace, kdy by RVVI nehrála ani poradní roli. Takový přístup by zcela jistě vedl k zásadní kritice a protestům ze strany akademické a výzkumné komunity. Navrhovaný postup bude navíc zabraňovat výzkumným institucím, aby si vytvářely meziroční strategické finanční rezervy a pracovaly na svém promyšleném dlouhodobém rozvoji“, dodává místopředseda FVŽ! Michael Komm.

 

Nechceme rozporovat samotný nápad na zavedení slevy na jízdném. Zdůrazňujeme ale, že podpora vědy, výzkumu a vysokého školství je klíčová pro rozvoj Česka, jakožto země s vyspělou znalostní ekonomikou a sebevědomou vzdělanou společností. Jen taková společnost je schopna ekonomické a sociální nerovnosti řešit skutečně strukturálně a dlouhodobě. Věříme, že existují jiné způsoby, jak ve státním rozpočtu potřebné prostředky nalézt“, dodává Michaela Trtíková Vojtková.

 

Plné znění otevřeného dopisu najdete zde: https://bit.ly/2JReePX.

 

Zástupci Fóra Věda žije!

Michael Komm, místopředseda, tel. 777 553 579,

Michaela Trtíková Vojtková, místopředsedkyně, tel. 777 068 338

Lukáš Dvořáček, předseda, tel. 777 977 959

 

Fórum Věda žije!, z.s. je zapsaným spolkem, který vznikl v létě 2009. Slouží především jako fórum pro veřejný prostor ve vědě. FVŽ! je otevřené pro všechny, kteří si uvědomují nezbytnost vlastního aktivního přístupu a zájmu o problematiku vědní politiky ČR. Nejde nám však jen o aktuální problémy české vědy. Zajímá nás role vzdělanosti a vědy v širším společenském kontextu a model jejich veřejného spravování. Aktivity a prohlášení občanského sdružení Fórum Věda žije! vyjadřují výlučně postoje jeho členů. Členství i činnost ve Fóru Věda žije! jsou čistě dobrovolnými, za svoji činnost nepobírají členové a členky FVŽ! žádnou finanční odměnu. www.vedazije.cz

PřílohaVelikost
PDF icon Tisková zpráva ve formátu PDF210.35 KB