Jste zde

Happening: “Stokrát slíbit - lepší než jednou splnit?”

13. 9. 2017

Happening k jednání Vlády o rozpočtu vysokých škol: “Stokrát slíbit - lepší než jednou splnit?”

Praha, 14.9.2017.

Vládní koalice se minulý týden dohodla na růstu tarifních platů pro učitele o 15% a pro státní zaměstnance o 10%, a to od letošního listopadu. Vláda ale stále pokračuje v debatě o navýšení finančních prostředků vysokým školám o požadované 4,5 miliardy korun, přičemž součástí této částky má být i 1 miliarda na navýšení doktorských stipendií. Zvýšení příjmů vysokoškolských pedagogů a doktorandů je tak stále nejisté, přestože se k tomu v minulosti Vláda zavázala vlastním usnesením i schváleným usnesením Poslanecké sněmovny ČR.

Akademičtí pracovníci a doktorandi proto připomenou v pondělí 18. září 2017 vládním představitelům jejich sliby a závazky. Cílem happeningu “Stokrát slíbit - lepší než jednou splnit?” je upozornit přicházející ministry a ministryně jak na jejich závazky coby vládních představitelů, tak na předvolební sliby jejich politických stran, které uvádějí vysoké školství a vzdělanost jako jednu ze svých priorit.

Přestože politická reprezentace dlouhodobě slibuje a deklaruje, že vzdělání je priorita, z reálných činů to ale příliš nevyplývá a české vysoké školství stále živoří. Rozhodli jsme se proto přijít před Úřad vlády a opět se ministrům a ministryním připomenout. Spolu s tím hodláme připomenout i konkrétní znění jejich předvolebních slibů - možná již zapomněli, k čemu se v minulosti, ale i přítomnosti zavazují a zavázali,” říká svolavatelka akce a členka Akademického senátu UK Sára Vidímová.

Tisíce českých doktorandek a doktorandů mají reálné obavy, že na ně politici – jako vždy v minulosti – zapomenou, a že se slibovaného řešení své problematické situace opět nedočkají. Tíživá je nejen jejich finanční situace, ale i celková koncepce doktorského zácviku, který zaslouží hlubší revizi, pokud chceme být opět mezinárodně konkurenceschopní. Dosud byla problematika doktorandů, tedy začínajících vědců, na chvostu zájmu politické prezentace, přestože snad všechny politické strany deklarují, že vzdělání a rozvoj vědy je jejich prioritou”, dodává Lukáš Dvořáček z České asociace doktorandek a doktorandů.  

Akce proběhne v pondělí 18. září od 7:30 před Strakovou akademií, sídlem Úřadu vlády ČR. Vyzýváme tímto všechny, komu nejsou podmínky českého vysokého školství lhostejné, aby se připojili.

 

Kontakt pro média:

Sára Vidímová, sara.vidimova@gmail.com, 725 571 598

Lukáš Dvořáček, info@doktorandivcr.cz, 777 977 959

David Hurný, david.hurny@natur.cuni.cz, 724 598 712

Podepsaní:

Česká asociace doktorandek a doktorandů, z.s.

Fórum Věda Žije!, z.s.

Sára Vidímová, členka Akademického senátu UK

David Hurný, místopředseda Akademického senátu UK