Jste zde

Happening "Díky, že na nás stále zapomínáte!"

8. 9. 2017

Happening „Díky, že na nás stále zapomínáte!“

Praha, 8. září 2017

My, akademičtí pracovníci a pracovnice a doktorští studenti a studentky vyzveme v pondělí 11. září 2017 vládu České republiky, aby v souladu se schváleným usnesením Poslanecké sněmovny ČR a vlastním usnesením navýšila výdaje určené na financování vysokých škol. V průběhu happeningu s názvem „Díky, že na nás stále zapomínáte“ budeme oslovovat přicházející ministry a ministryně a budeme jim rozdávat upomínkové předměty, aby zkrátka na vysoké školství nezapomněli. “Cílem happeningu je upozornit, že české vysoké školství stále čeká na naplnění závazků politické reprezentace. Proto jsme se rozhodli oslovit přímo vládní představitele,” říká svolavatelka akce a členka Akademického senátu UK Sára Vidímová.

Reagujeme tak na návrh Ministerstva financí alokovat na vysoké školy částku 700 milionů korun, která se diametrálně liší od částky 4,5 miliardy korun, kterou požaduje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, a z níž má být jedna miliarda vyčleněna na zdvojnásobení doktorských stipendií ze stávajících 7.500 Kč na 15.000 Kč. Další přibližně tři miliardy by měly pokrýt zvýšení platů vysokoškolských pedagogů o 15 procent v souladu s požadovaným navýšením platů učitelů dalších stupňů vzdělávání.

Resort vysokého školství trpí dlouhodobým podfinancováním. Cílem pondělního happeningu je připomenout, že jen dobře zaplacení pedagogové jsou garancí kvalitního školství, vědy a výzkumu,” říká druhý z pořadatelů, místopředseda Akademického senátu UK David Hurný.

Nelze však zapomínat ani na doktorandy, na které dopadá neutěšená situace v akademické sféře nejvíce, jelikož jsou těmi nejníže postavenými na pomyslném akademickém žebříčku. Prezenční doktorandi dostávají za svou vysoce kvalifikovanou práci finanční ohodnocení, které je nejen nižší než minimální mzda v ČR, ale které je dokonce nižší než stanovená hranice příjmové chudoby. Je ostudné a hlavně nemožné požadovat po doktorandech kvalitní vědecký a pedagogický výkon za peníze nižší, než je minimální mzda. Zvýšení výdajů na vysokoškolské pedagogy a doktorandy je efektivní investici do lidského kapitálu, díky níž se zvýší šance Česka na to se stát vyspělou znalostní ekonomikou a sebevědomou vzdělanou společností, což se odrazí na životní úrovni všech obyvatel České republiky. Přestože to snad všechny politické strany uvádějí jako jednu ze svých priorit, činy tomu neodpovídají. ” dodává Lukáš Dvořáček, místopředseda České asociace doktorandů a doktorandek.

Akce proběhne v pondělí 11. září od 7:30 před Strakovou akademií, sídlem Úřadu vlády ČR. Vyzýváme tímto nejen ministry a ministryně, ale také všechny, komu nejsou podmínky českého vysokého školství lhostejné, aby se připojili.

Kontakt pro média:

Sára Vidímová, sara.vidimova@gmail.com, 725 571 598

Lukáš Dvořáček, info@doktorandivcr.cz, 777 977 959

David Hurný, david.hurny@natur.cuni.cz, 724 598 712

Podepsaní:

Česká asociace doktorandek a doktorandů, z.s.

Fórum Věda Žije!, z.s.

Sára Vidímová, členka Akademického senátu UK

David Hurný, místopředseda Akademického senátu UK

PřílohaVelikost
PDF icon tiskova_zprava_11_9_2017.pdf263.42 KB