Jste zde

Fórum Věda žije!: Vyzýváme vládu Slovenské republiky, aby nelikvidovala Slovenskou akadémii vied!

29. 10. 2014
Související kauza: 
Problémy slovenské VaVaI

 

Praha, 29. 10. 2014 - Vědci a vědkyně sdružené ve spolku Fórum věda žije! dnes předali na velvyslanectví Slovenské republiky v Praze otevřený dopis, ve kterém varují vládu SR před dopady, které budou mít plánované škrty v rozpočtu Slovenské akadémie vied (SAV).

 

Vláda Roberta Fica naordinovala na příští rok SAV zkrácení rozpočtu ve výši 17%. Na Slovensku se tak opakuje situace, kterou zažila Akademie věd ČR v roce 2009, a která byla impulzem ke vzniku Fóra Věda žije! Proti chystaným škrtům budou dnes protestovat slovenští akademici, demonstraci začínající v 13h na Náměstí Svobody v Bratislavě zorganizovala iniciativa Veda chce žiť!

 

 

 

Ačkoliv se různí vládní činitelé SR negativně vyjadřují o výzkumu na SAV, plánované škrty nejsou postavené na žádné analýze kvality výzkumné činnosti. Jde o úřednickou snahu ušetřit za každou cenu,” řekl Michael Komm, předseda spolku Fórum Věda žije!

 

Pokud dojde k propuštění 500 zaměstnanců SAV, tak reálně hrozí, že SAV nebude mít dostatek pracovníků na realizování výzkumných projektů spolufinancovaných ze zrojů EU. V tomto případě se budou muset vracet již poskytnuté dotace, což pravděpodobně vyjde vládu SR dráž než udržení rozpočtu SAV na současné úrovni.” dodává Michaela Vojtková, místopředsedkyně spolku.

 

Více informací najdete na stránkách iniciativy Veda chce žiť! http://www.vedachcezit.sk/

 

Předsednictvo spolku Věda žije!

PřílohaVelikost
PDF icon tiskova_dopis_SR_2014_10_29.pdf58.89 KB